Filmové hvězdy

Hvězdný systém je jedním z nejsofistikovanějších vynálezů, kterým umění, tedy i film, disponuje. Kdyby nebylo dokonalých hereckých, režisérských a dalších hvězd, kinematografie by jistě vypadala odlišně. Jen těžko by mohla zastávat tak důležitou roli v populární kultuře jako dnes. Ve dvou večerech bychom rádi odhalili, co všechno stojí za dokonalou tváří našich oblíbenců, že náhoda v prostředí velkých hvězd hraje velmi malou roli a že naše idoly nejsou důkazem dobrého vkusu, ale spíše dokladem úspěšné manipulační strategie marketingu.

MLČENÍ JEHŇÁTEK
The Silence of the Lambs, Jonathan Demme, USA 1991, anglická verze/české titulky, 119 min
4. dubna 2016Dvacet pět let po uvedení filmové chuťovky, kterou ocení jak cinefilní gurmán, tak asketický vegan, pro vás chystáme jedinečné menu, které budeme servírovat jako exkluzivní předpremiéru! Pokud vás nenalákáme na šťavnatý příběh agentky FBI pátrající po sériovém vrahovi, při čemž jí asistuje labužník tak vyhlášený, že jej museli zavřít do chládku, vaše mlsné jazýčky určitě neodolají exkluzivnímu zahraničnímu hostu, který vám poutavě přiblíží fungování systému filmových hvězd.
Peter Krämer působící na University of East Anglia vám představí Jodie Foster, jak ji neznáte - jako hollywoodskou herečku, jejíž hereckou kariéru lze jen stěží považovat za pouhý seznam nesouvisejících snímků. Stejně jako u velké většiny současných tváří našich oblíbených filmů je i její kariéra sofistikovanou kalkulací s diváckými touhami a měnícím se vkusem.

Úvodní přednáška proběhne v angličtině s českými titulky, diskuze bude tlumočena do češtiny.

Kdo vám rozšíří obzory
PETER KRÄMER
Peter Krämer je filmový teoretik, který se zabývá především výzkumem americké filmové historie a hollywoodského filmu. Pochází z Německa, ale působí na University of East Anglia ve Velké Británii. Dlouhodobě hostuje také na brněnské Masarykově univerzitě, kde se pravidelně těší velké popularitě všech posluchačů. Publikoval množství studií, například 2001: A Space Odyssey v BFI Film Classics series (2010) nebo A Clockwork Orange (Palgrave, 2011). Na téma hereckých hvězd ko-editoval publikaci Screen Acting (Routledge, 1999) a k tématu hvězdné osobnosti Jodie Foster napsal například kapitolu v Movieblockbusters (Routledge, 2008).


ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ
The Wizard of Oz, Victor Fleming, USA 1939, anglická verze/české titulky, 101 min
12. dubna 2016Zaklepte střevíci a přeneste se ve Scale do čarovné krajiny Oz, která rozhodně není jen pro děti. Pokud Češi neodolají Třem oříškům pro Popelku, ve Spojených státech to platí pro hollywoodskou pohádkovou klasiku Čaroděj ze země Oz. Společně s Dorotkou se ponořte do příběhu plného hudby a čarovné atmosféry o skutečném přátelství. Zároveň se ale přeneseme do zlaté éry kinematografie – Hollywoodu 30. let. Studentské kino Obzory v úterní večer představí fascinující, nikoli však pohádkový hvězdný systém v době tzv. “Zlatého Hollywoodu”.
Na příkladu herecké hvězdy Judy Garlandové si ukážeme, co znamenaly hvězdy pro tehdejší kinematografii, i že taková hvězda měla vlastně blíže k výrobku kterékoli jiné továrny, než k reálné osobě.

Kdo vám rozšíří obzory
ŠÁRKA GMITERKOVÁ
Šárka Gmiterková je filmová historička, teoretička a kritička, jejímž polem působnosti je hvězdný systém. Ve svých textech se zbývá hvězdným obrazem českých filmových herců Jiřiny Štěpničkové nebo Oldřicha Nového, pomocí kterých mimojiné konfrontuje různé světové hvězdné systémy. Hvězda a její fungování často tvoří rámec pro její články vycházející ve filmovědných časopisech (Cinepur, Iluminace).

Comments are closed